info@mdltd.com.tr

Footscan® Basınç Platformları
Ne kadar çok veriye sahip olursanız, o kadar çok bilgiye sahip olursunuz.

Kullanımı kolay, tak ve çalıştır Foot Scan ® sistemleri. Nihai tarama gücü ve çeşitli ayak tarama plakası boyutları (.5m, 1m, 1.5m veya 2m) ile yüksek hız. Objektif biyomekanik yürüyüş analizi araçlarında özetlenen statik ve dinamik basınç verilerinin yakalanması.

Materialise Phits Suite
Digital orthotics workflow for foot and ankle experts

Your patients wear orthotics while they move. So, why not make them based on how they move? With cutting-edge pressure plates and analysis software, built on years of scientific research, you can use dynamic data of your patient’s movement to determine what’s happening underneath the foot and generate orthotic recommendations. That means no longer relying on visual assessments alone, so you can easily create a unique corrective insole that supports your patients where they need it most.

Why choose Materialise Phits Suite?

Intuitive and user-friendly

An easy-to-use design wizard and crystal-clear visualizations make analysis, design, and ordering phits orthotics effortless. Keep track of every change, alter each recommendation as you see fit using simple sliders, and move through the entire process in as few as three clicks.

Highly scalable

Thanks to its precise and automated digital workflow, you can speed up the process of analysis, diagnosis, and phits orthotic design and manufacturing, allowing you to treat more patients. Easily retrieve patient data to repeat orders down the line, from single orthotics to multiple pairs.

Enhance patient experience

Easily explain your treatment plan and monitor progress over time using clear visualizations and reporting features. Not only will this help patients understand their situation, it will help bring them on board, while their custom phits orthotics will provide superior results.

True customization

Develop truly custom phits orthotics for each patient based on their unique gait, lifestyle needs, or favorite footwear. Manually adjust everything from the location of the metatarsal pad to the center of the pressure line and the height of the navicular support.

Backed by research

Through research and collaboration with leading universities, we continuously improve our algorithms. Our commitment to innovation, led by science, sets our state-of-the-art software and measurement systems apart.

Powered by footscan technology

Guided by 25+ years of experience in plantar pressure measurement technology, we are industry frontrunners with thousands of footscan users worldwide. Our dynamic gait measuring systems and analysis software are suitable for clinical, retail, and scientific use.
Frequently asked questions​

The standard package includes a pressure plate, footscan software, and the ability to order phits orthotics. You can select from a range of pressure plates and software options to best suit your needs. Additional options include a marketing kit with brochures, flyers, and other useful materials, training courses, and support services for anything you need.

Absolutely. We can modify almost everything within the package to fit your needs. From hardware options, such as the length and capture speed of your pressure plate or the addition of a 3D scanner, to various software options. You can even opt-in or out of ordering phits orthotics and choose from our additional optional services, such as our marketing kit.

Not a problem! There’s no need to add another to your package. You can import STL and OBJ files from other 3D scanners into the footscan software and use them together with the data from your pressure plate.

It’s entirely up to you. You can design and order phits corrective insoles using only the data you receive from your footscan pressure plate. However, we encourage you to consider and analyze both the 3D imagery and pressure data for a complete view of your patient or subject.

The price of your package will vary depending on your choices. Each pressure plate, software option, and pair of phits orthotics has a fixed price. Contact our sales team or fill in the contact form to create your perfect solution and receive a quote.

If you would like to get started as a distributor of Materialise Phits Suite or phits orthotics, get in touch with us here.

To get started with Materialise Phits Suite and a pressure plate, get in touch with us here. We'll contact you as soon as possible to build your perfect package.

Yes, and keeping up to date is easy. You will receive a notification when you log in to the software prompting you to download the latest update within seven days of any new release.

You can find a full breakdown of the potential corrections, styles, and more in our phits orthotics portfolio.

Our team will be more than happy to assist you. Simply fill out our contact form with your question or request, and we will get back to you as soon as possible (normally within 24 hours).

Yes! Not only do we collaborate with leading universities to continually test and improve our software and technology, but there are also plenty of scientific papers that validate its use on our website.

Giriş Seviyesi​

Kullanımı kolay, tak ve çalıştır Foot Scan ® sistemleri , performanstan ödün vermeyen ekonomik seçenektir. Opsiyonel seyahat çantasında kolayca taşınabilirler. 0.5 metre / En küçük giriş seviyesi basınç plakası. Seyahat veya duruş testleri için idealdir. 1 metre / Tam bir adım döngüsü yakalayan daha büyük bir plaka. Golf svingleri gibi denge ölçümleri için idealdir. 1.5 metre / Bu seçenek, yürüyüş ve koşu araştırmaları için profesyonel bir çözümdür. Dayanıklıdır ve yeni siyah bir tasarım ile sunulmaktadır.

İleri Seviye

İleri düzey Foot Scan ®daha fazla tarama gücü sunar ve çeşitli plaka boyutlarına sahiptir. Yüksek yoğunluklu sensörlerle yüksek tarama hızında hassas plantar basınç ölçümleri yapabilirsiniz. 1 metre / Bu plakanın yüksek hızlı ölçümleri ve uzunluğu, adımlara hedefleme gerektirmeyen daha rahat ve gerçekçi ölçümler sunar. Bu sistem 2D arayüz kutumuzu içerir. 2 metre / Yüksek hızda birden fazla adımı yakalayın. Bu sistem 2D arayüz kutumuzu içerir.

Üst Seviye

Üst Seviye Foot Scan ®sistemleri, kuvvet plakaları, EMG sistemleri, hareket yakalama sistemleri ve çok daha fazla üçüncü taraf ürünlerin entegrasyonunu tarama gücüyle birleştirir. Yüksek yoğunluklu sensörlerle yüksek tarama hızında hassas plantar basınç ölçümleri yapabilirsiniz. 1 metre / Bu plakanın yüksek hızlı ölçümleri ve uzunluğu, adımlara hedefleme gerektirmeyen daha rahat ve gerçekçi ölçümler sunar. Bu sistem 3D arayüz kutumuzu içerir. 2 metre / Yüksek hızda birden fazla adımı yakalayın. Bu sistem 3D arayüz kutumuzu içerir.

Basınç Ölçüm Teknolojisinde +25 Yıllık Deneyim

Plantar basınç ölçüm teknolojisindeki 25 yılı aşkın deneyimin rehberliğinde, dünya çapında binlerce ayak tarama kullanıcısı ile endüstri lideriyiz. Farklı dinamik yürüyüş ve denge ölçüm sistemlerimiz ve analiz yazılım paketlerimiz klinik, perakende ve bilimsel kullanım için uygundur.

fsad[1]
Daha doğru, verimli ve tamamen özelleştirilmiş bir iş akışı

Ayak ve ayak bileği uzmanları tarafından ayak ve ayak bileği uzmanları için tasarlanan bu kusursuz dijital iş akışı, daha çok değil, daha akıllı çalışmanızı sağlayacak; ve hepsi üç kolay adımda.

Ayak tarama baskı plakaları kullanarak hastanızın benzersiz hareketinden basınç noktalarına kadar hızlı, doğru, gerçek zamanlı dinamik veriler elde edin.

Gerçekçi durumlarda hastanızın ayaklarının nasıl hareket ettiğini gözlemleyin ve yürüyüşlerinin her aşamasındaki baskı noktalarını, zamanlamayı ve anormallikleri belirleyin.

Tüm yaşam tarzları için doğru, ince, hafif, rahat ve dayanıklı 3D baskılı Phits tabanlıklar

İletişimde Güçlü Adımlar,
Mükemmel Çözümler
E-postanız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * işaretlendi.

  Mustafa Kemal Mah. 2156 Sokak 16/B Çankaya / ANKARA

  Pazartesi – Cuma / 9:00 – 17:00

  MD Bilim Spor Sağlık LTD olarak, sporcuların performansını artırmaya ve sağlıklarını korumaya yönelik yenilikçi çözümler sunmaktan gurur duyuyoruz. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, her geçen gün daha fazla kişiye ulaşmayı ve hareketle ilgilenen herkesin yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefliyoruz.

  İLETİŞİM
  MDLTD
  Mustafa Kemal Mah. 2156 Sokak 16/B Çankaya / ANKARA

  MD Bilim Spor Sağlık LTD. Tüm Hakları Saklıdır © 2023